Info techniczne

Ile energii może wyprodukować EnergoRower? Co to jest wat (W) i watogodzina (Wh)?

Wat – jest to jednostka mocy, czyli wielkości fizycznej określającej pracę wykonaną w jednostce czasu przez układ fizyczny.

Watogodzina – jest to jednostka energii. Równoważna jest energii zużytej przez układ o mocy 1 wata działający nieprzerwanie w czasie 1 godziny.

Dla potrzeb zrozumienia możliwości zestawu EnergoRower można posłużyć się poniższymi przykładami.

Różnica między watami (jednostka mocy) a watogodzinami (jednostka energii): jeżeli pedałując wytwarzamy 1 wat mocy, i będziemy tak pedałować przez godzinę, wytworzymy 1 watogodzinę energii. Jeżeli pedałując wytwarzamy 100 watów mocy, po godzinie wytworzymy 100 watogodzin czyli: 100 watów x 1 godzina = 100 watogodzin.

Dorosła osoba jest w stanie wytworzyć od 40 do ponad 350 watów w zależności od siły i kondycji. Przeciętny użytkownik, pedałując na rowerze, w zależności od wysiłku, jest w stanie wytworzyć od 50 (przez dłuższy okres czasu np. ok godziny) do 200 watów (przez kilkanaście sekund). Załóżmy, iż pedałując użytkownik wytwarza 100 watów. W praktyce oznacza to, iż byłby w stanie zasilić na bieżąco, podczas pedałowania, np. mały odbiornik tv, który pobiera 100 watów. Urządzenie elektryczne  działałoby tylko podczas kręcenia pedałami. Po ustaniu pedałowania przerwany zostaje dopływ prądu.  Zestaw EnergoRower pozwala również magazynować moc w akumulatorze (stacji energetycznej). Wówczas pedałując przez dwie godziny z mocą 100 watów wytworzymy i zmagazynujemy 200 watogodzin energii ( 100 watów x 2 godziny = 200 watogodzin). Daje to nam możliwość zasilenia przez 1 godzinę urządzenia o mocy 200 watów – co dla przeciętnego człowieka nie byłoby możliwe przy bezpośrednim zasilaniu z EnergoRoweru bez pośrednictwa akumulatora.

Ile energii produkuje przeciętny użytkownik? Jakiego wysiłku to wymaga?

W odpowiedzi na nurtującą Państwa kwestię, ile energii „w praktyce” jest w stanie wyprodukować przeciętny użytkownik, podajemy kilka przykładów produkcji energii dla EnergoRoweru spinningowego. Dla EnergoRoweru standardowego (czyli tradycyjnego roweru ustawionego na trenażerze) wydajność jest około 30% niższa.

– jazda z oporem przypominającym jazdę pod górkę, w umiarkowanym tempie, pozwala zasilić 120 watową wyciskarkę soku, a mniej więcej minutę trwa wyprodukowanie szklanki napoju;

– jazda z oporem, przypominającym jazdę pod łagodne zbocze, w umiarkowanym tempie, pozwala wytworzyć między 50 a 100 watów. W praktyce oznacza to, iż można na bieżąco zasilać urządzenia o takim poborze mocy, np. średniej wielkości odbiornik tv lub nasz zestaw nagłaśniający muzykę (patrz „Pokazy i eventy”);

– swobodna jazda bez żadnego oporu, w dowolnym tempie, pozwala zasilić wszystkie drobne urządzenia do 30 watów: ładowarki do telefonów, wiatraczki, krótkie łańcuchy świetlne i taśmy ledowe;

Sposoby wykorzystania energii

Energia wyprodukowana w czasie jazdy na EnergoRowerze może być wykorzystana na 3 sposoby:

  • wykorzystana na bieżąco za pomocą stacji przetwarzania napięcia  do zasilenia urządzeń elektrycznych

Energię można zużywać na bieżąco, bez magazynowania jej w akumulatorze – daje to ten efekt, że gdy ktoś pedałuje na EnergoRowerze wówczas podłączone urządzenie działa, gdy ktoś przestaje kręcić pedałami – dane urządzenie przestaje działać. Do tego celu służy urządzenie noszące nazwę „Stacji przetwarzania napięcia” – jest to niewielkie pudełko o wymiarach kartki formatu A4 i wadze około 3 kg. Stacja jest wyposażona w 3 rodzaje gniazdek: do zasilania urządzeń na prąd zmienny 230V AC (prąd taki jak w normalnym domowym gniazdku), prąd stały 12V DC (taki jak w gniazdku zapalniczki samochodowej) i prąd stały 5V DC (gniazdo USB). To rozwiązanie może posłużyć do zasilania stosunkowo niewielkich urządzeń elektrycznych: np. ładowarki do telefonów, różnego rodzaju oświetlenie, wentylator, radio, odtwarzacz mp3, zestaw głośników, telewizor, blender, wolnoobrotowa wyciskarka do soku – generalnie mówiąc jeden EnergoRower może zasilić dowolne urządzenie o mocy do ok. 150 watów. Istnieje możliwość połączenia mocy wytwarzanej za pomocą kilku EnergoRowerów i bezpośredniego zasilenia urządzenia o mocy nawet kilku tysięcy watów – do tego celu służy oddzielny moduł zwany sumatorem mocy.

  • zgromadzona w stacji energetycznej i wykorzystana po zakończonym treningu

Energię można magazynować w przenośnej stacji energetycznej i dopiero z niej zasilać różne urządzenia. Efekt jest taki, że urządzenie podłączone do stacji energetycznej działa niezależnie od tego czy ktoś pedałuje na EnergoRowerze czy nie (oczywiście do momentu rozładowania akumulatora) – można jednocześnie ładować stację energetyczną i zasilać z niej dowolne urządzenie. Stacja energetyczna to akumulator zaopatrzony w specjalny system ładowania, przetwornicę która zamienia napięcie stałe akumulatora 12V DC na prąd zmienny 230 AC (taki jak w domowym gniazdku), gniazdko zapalniczki samochodowej 12V DC, gniazdko USB oraz estetyczną i trwałą obudowę. Rozwiązanie to ma tę zaletę, że w stacji energetycznej można gromadzić energię przez dłuższy czas bez konieczności zużywania jej na bieżąco i dzięki temu zasilić urządzenia o większej mocy. Rozwiązanie to jest poza tym bardzo elastyczne – można dobrać parametry poszczególnych podzespołów do swoich potrzeb – akumulator o pojemność od 20 Ah do 300 Ah a nawet więcej, przetwornice o mocy od 200 W do 2000 W i więc, możliwość podłączenia większej liczby EnergoRowerów do jednej stacji, różne rodzaje obudów – ręczne, na kółkach, przezroczyste itp.

  • przekazywana na bieżąco do instalacji elektrycznej budynku za pomocą inwertera sieciowego

Energię można przekazać bezpośrednio do instalacji elektrycznej w budynku i tym samym zmniejszyć pobór prądu. Do tego celu służy urządzenie o nazwie inwerter sieciowy – podłącza się je bezpośrednio do zwykłego gniazdka 230V AC w ścianie i już można wpompowywać prąd z EnergoRoweru bezpośrednio do sieci w budynku.Inwerter sieciowy to bardzo zaawansowane urządzenie, które synchronizuje się z napięciem sieci, posiada zabezpieczenie wyspowe i nadprądowe. Zaletą tego typu rozwiązania jest stosunkowo niski koszt (około 800 zł netto za 1 inwerter o mocy do 300 watów), prostota, niska waga i elegancja. Można oczywiście podłączyć w ten sposób większą ilość EnergoRowerów w jednej lokalizacji, np. klubie fitness.

Trenażer pod rower tradycyjny

Trenażer to konstrukcja, na którym stawia się tylne koło roweru – rodzaj stelaża. Dzięki temu, że tylne koło znajduje się nieco nad ziemią, można pedałować bez ruszania się z miejsca. Oferowany przez nas w zestawie trenażer to włoski markowy produkt o solidnej konstrukcji, łatwy w montażu i składany, dzięki czemu można go bez problemu schować np. pod łóżko. W ofercie są dostępne różne rozmiary trenażerów przystosowane do współpracy z rowerami o średnicy kół 20 cali (dzieci w wieku od 5 do 8 lat), 24 cale (dzieci w wieku od 7 do 12 lat), 26 cali (młodzież, dorośli niższego wzrostu) lub 28 cali.

Rower spinningowy

To rower służący do stacjonarnego treningu symulującego jazdę na rowerze. Rowery spinningowe posiadają łańcuchowy system napędowy dzięki czemu odzwierciedlają uczucie towarzyszące jeździe  rowerem tradycyjnym oraz wolne koło zamachowe, które w momencie nagłego zatrzymania pedałowania wciąż będzie się kręcić chroniąc nas przed kontuzją. Każdy z rowerów posiada regulację pozycji siodełka w pionie i poziomie. Rower spinningowy jest zdecydowanie polecany osobom nastawionym na intensywny trening. Zastosowane w zestawie EnergoRower pozwalają wyprodukować więcej energii aniżeli rowery tradycyjne na trenażerach.

Regulator i prądnica

Regulator –  to urządzenie, które chroni akumulator przed niezamierzonym głębokim rozładowaniem oraz przeładowaniem. W skrócie, dzięki temu urządzeniu mamy pewność, że wytwarzany przez nas prąd będzie bezpiecznie i wydajnie ładował akumulator, a dodatkowo zyskujemy zabezpieczenie przed cofaniem się prądu do prądnicy.

Prądnica – to urządzenie, które przetwarza energię mechaniczną ruchu obrotowego na energię elektryczną prądu stałego. W skrócie, to właśnie dzięki prądnicy powstaje prąd, gdy kręcimy pedałami roweru.

Stacja energetyczna

Stacja energetyczna to nic innego jak akumulator zaopatrzony w specjalny system ładowania, przetwornicę która zamienia napięcie stałe akumulatora 12V DC na prąd zmienny 230 AC (taki jak w domowym gniazdku), gniazdko zapalniczki samochodowej 12V DC, gniazdko USB oraz estetyczną i trwałą obudowę.

Rozwiązanie to ma tę zaletę, że w stacji energetycznej można gromadzić energię przez dłuższy czas bez konieczności zużywania jej na bieżąco i dzięki temu zasilić urządzenia o większej mocy.

Rozwiązanie to jest poza tym bardzo elastyczne – można dobrać parametry poszczególnych podzespołów do swoich potrzeb – akumulator o pojemność od 20 Ah do 300 Ah a nawet więcej, przetwornice o mocy od 200 W do 2000 W i więcej, możliwość podłączenia większej liczby EnergoRowerów do jednej stacji, różne rodzaje obudów – ręczne, na kółkach, przezroczyste itp. Akumulator zamontowany w podstawowej przenośnej stacji energetycznej ma pojemność 20Ah i napięcie 12V. Daje nam to około 240 watogodzin. Całkowite naładowanie takiej przenośnej stacji energetycznej za pomocą EnergoRoweru przez przeciętną osobę dorosłą trwa łącznie ok. 3 godziny. Nie trzeba ładować do końca za jednym razem – można bez problemu doładowywać w wolnej chwili.

Stacja przetwarzania napięcia

Jest to niewielkie pudełko o wymiarach kartki formatu A4 i wadze około 3 kg. Stacja jest wyposażona w 3 rodzaje gniazdek: do zasilania urządzeń na prąd zmienny 230V AC (prąd taki jak w normalnym domowym gniazdku), prąd stały 12V DC (taki jak w gniazdku zapalniczki samochodowej) i prąd stały 5V DC (gniazdo USB).

To rozwiązanie może posłużyć do zasilania stosunkowo niewielkich urządzeń elektrycznych: np. ładowarki do telefonów, różnego rodzaju oświetlenie, wentylator, radio, odtwarzacz mp3, zestaw głośników, telewizor, blender, wolnoobrotowa wyciskarka do soku – generalnie mówiąc jeden rower może zasilić dowolne urządzenie o mocy do ok. 150 watów.

Sumator mocy

Sumator energii jest to urządzenie pozwalające łączyć energię wytworzona przez kilka/kilkadziesiąt rowerów i bezpośrednio zasilać urządzenie  o mocy nawet kilku tysięcy watów.

Inwerter sieciowy

Inwerter sieciowy  pozwala przekazać energię bezpośrednio do instalacji elektrycznej budynku i tym samym zmniejszyć pobór prądu. Podłącza się go bezpośrednio do zwykłego gniazdka 230V AC w ścianie i już można wpompowywać prąd z EnergoRoweru bezpośrednio do sieci w budynku. Urządzenie to synchronizuje się z napięciem sieci, posiada zabezpieczenie wyspowe i nadprądowe.

Zaletą tego typu rozwiązania jest stosunkowo niski koszt (około 800 zł netto za 1 inwerter o mocy do 300 watów), prostota, niska waga i elegancja. Można oczywiście podłączyć w ten sposób większą ilość EnergoRowerów w jednej lokalizacji – np. klubie fitness.

Oferowany model posiada wbudowany mostek prostowniczy i rezystor rozładowczy, dzięki czemu napięcie z prądnicy będzie zawsze mieścić się w zakresie znamionowych napięć inwertera. Dodatkowo posiada zabezpieczenie nadnapięciowe, które uruchamia się w przypadku wyjątkowo wysokich napięć wejściowych dzięki czemu urządzenie jest wyjątkowo bezpieczne.

Na tylnym panelu urządzenia znajdują się 4 złącza – białe i czarne do podłączenia prądnicy, oraz 2 czarne do podłączenia rezystora rozładowczego.

Powyżej znajdują się 4 diody sygnalizacyjne, 3 zielone i 1 czerwona. 3 diody zielone zaczynają zapalać się kolejno od lewej strony do prawej gdy wykryte zostanie napięcie z sieci z jednej strony i napięcie z prądnicy z drugiej. Sekwencyjne zapalanie się 3 zielonych diod wskazuje na poprawne działanie inwertera. Tempo zapalania się diod świadczy o ilości mocy przekazywanej z prądnicy do sieci elektrycznej w budynku. Im więcej mocy tym szybsze tempo zapalania się diod.

W przypadku nie wykrycia napięcia przemiennego w gniazdku zapala się czerwona dioda i inwerter nie przekazuje mocy do instalacji – jest to tak zwane „zabezpieczenie wyspowe” (island protection) – służące temu aby np. podczas odcięcia prądu w instalacji domowej nie porazić przypadkowo  osób ją naprawiających.

Wyświetlacz LCD

Na przednim panelu inwertera znajduje się niewielki ekran LCD oraz wyjście kabla sieciowego, który podłącza się do gniazdka w budynku. Na ekranie wyświetlane są następujące parametry: napięcie sieci w budynku, natężenie prądu przekazywanego do sieci, moc czynną oraz łączną energię.

 

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego